HAVE reality Rudná - prodej a pronájem nemovitostí

realitní kancelář RudnáStojíte před rozhodnutím, zda si nemovitost začít prodávat sami, nebo oslovit realitní kancelář?

Obě varianty mají jistě své pro i proti. Nejznámějším argumentem proč lidé nechtějí  využít služeb realitní kanceláře je ten, že chtějí ušetřit na provizi, nebo mají strach, že přijdou o své peníze. Jenže kdo nikdy neprodával nemovitost, tak si nedokáže představit, co všechno tento úkon obnáší. Možná vám uvedené příklady budou připadat trochu přehnané, ale věřte, že opravdu vycházejí z praxe a ze zkušenosti mých klientů.

Představa lidí je taková, že pokud se rozhodnou prodat svou nemovitost, stačí vyvěsit  inzerát na internet. Vyfotí pár fotografí, nemovitost popíší. Když se jim "někdo" ozve, domluví si prohlídku. Zájemce přijde, nemovitost se mu bude líbit, tak si plácnou. Na internetu si stáhnou vzory Kupní smlouvy, domluví si advokátní, nebo notářskou úschovu a mají dobrý pocit, jak to dobře vymysleli i bez realitky. K inzerování své nabídky většinou využijí portálu bezrealitky.cz  

Toto je ale příklad ideálního prodeje nemovitosti, kdy se nevyskytne žádný problém. V praxi je to ale bohužel trochu jinak, vždy vás překvapí něco, s čím jste při plánování nepočítali. Nikdy například nemůžete vědět, jaké povahy bude váš kupující, nebo jaké budou jeho reálné možnosti, či požadavky. Může se stát, že bude mít výhrady k návrhu kupní smlouvy a vy tak budete muset do prodeje zainteresovat právníka, aby řešil vzniklé komplikace a celý proces se tímto může prodražit, nad rámec vašeho rozpočtu. Když prodáváte přes dobrou realitní kancelář, tak za rady a další možné změny ve smlouvách nic neplatíte a máte jistotu, že jsou smlouvy vyvážené, což znaméná, že hájí spravedlivě zájmy obou stran.

Pokud se tedy rozhodnete prodávat sami, počítejte s tím, že si budete muset připravit realizační tým odborníků se kterými budete muset při prodeji spolupracovat. Musíte si najít právníka, odhadce, finančního poradce, odborníka na reality a notáře. Zjistit si informace ohledně úhrady daně z prodeje nemovitosti.

Pro zajímavost uvádím pár příkadů z praxe:

 

PREZENTACE NEMOVITOSTI

prodej svépomocí: První rozčarování na sebe nenechá dlouho čekat. První dny po zveřejnění inzerátu vám nepřetržitě vyzvání telefon, ale na druhém konci není očekávaný kupec, nýbrž realitní kancelář a to i přes důrazné upozornění RK prosím nevolat! Tento stav trvá několik dní a opakuje se pokaždé, když obnovíte inzerát.

prodej přes RK: Zadáte zakázku realitní kanceláři a v klidu se věnujete své práci. Makléř zpracuje profesionální prezentaci nemovitosti.

STANOVENÍ CENY

prodej svépomocí: Dny utíkají a žádný kupec nevolá, což může být způsobeno tím, že jste špatně stanovili cenu. I v tomto případě jste pravděpodobně využili všemocného internetu, aby jste zjistili, za jaké ceny se prodávají nemovitosti ve vašem okolí. Bohužel už vám nikdo neřekne, že reálné ceny, za které se nakonec nemovitost prodá jsou ve většině případů o dost nižší. Tak zbytečně ztrácíte čas nabízením nemovitosti s nereálnou cenou.

prodej přes RK: Zkušený makléř zhodnotí stav nemovitosti, poskytne srovnávací tržní analýzu, porovná podobné nemovitosti, které jsou v nabídce, zmíní ty které už byly prodány. Doporučí cenové rozmezí, v jakém by se měla cena pohybovat. První prohlídky na sebe nenechají dlouho čekat.

Jednou z velmi důležitých a prodávajícími často opomíjenou skutečností je fakt, že většina kupujících nemá vlastní prostředky na to, aby mohla koupit nemovitost za hotové. Ve většině případů budou žádat banku o hypoteční úvěr. Z praxe vyplývá, že průměrně klienti žádají o úvěr v rozmezí 70-100% hodnoty nemovitosti.

Zde potom může nastat problém, v případě, že prodávající stanoví nereálnou prodejní cenu. Každá banka má předem stanovený seznam odhadců a předem vypracované postupy zpracování odhadu a ocenění nemovitosti, dle kterých musí znalec nemovitost ocenit. V řadě případů se potom stává, že se odhadcem stanovená cena nemovitosti pohybuje dokonce pod cenou, za kterou ji zájemci plánovali koupit. Obchod se potom neuskuteční a prodávající ztrácí zbytečně čas!

PRVNÍ PROHLÍDKY

prodej svépomocí: Konečně volají první zájemci a následují prohlídky. Prvotní nadšení začíná pomalu vyprchávat. Zájemci přijdou na prohlídku, prohlédnou si  nemovitost a odejdou. První, druzí, třetí......, někteří se zlobí, že popis neodpovídá skutečnosti, někteří se vyjádří, že hledají něco úplně jiného, další ani nezavolají, aby se omluvili z prohlídky. Prodávající si často musí brát dovolenou, aby vyšli zájemcům vstříc s prohlídkou. Většina lidí kteří si přijdou nemovitost prohlédnout už ani nezavolá. Velkou část zájemců tvoří "takzvaní" realitní turisté. Prodávající začínají být otrávení, vše se opakuje stále dokola.

prodej přes RK: Makléř na základě svých zkušeností, dokáže vyselektovat opravdu vážné zájemce, dopředu seznámí potencionální kupce se všemi pro a proti dané nemovitosti. Zjistí, co je pro kupujího důležité, nebo co naopak nemohou akceptovat. Na prohlídku přijde ve většině případů pouze s vážným zájemcem. Ušetří vám spoustu času a nervů. Neobtěžuje vás zbytečnými telefonáty, ani prohlídkami.

PRODÁVAJÍCÍ VS. KUPUJÍCÍ

prodej svépomocí: Našel se zájemce, kterého nemovitost zaujala a vážně uvažuje o koupi. Nabídne vám částku, která je podle něj odpovídající stavu nemovitosti. Jenže ouha, částka je o milion nižší, než požadujete. Nastane dlouhé vyjednávání, nejen o ceně. Každá z obou zúčastněných stran má svoji pravdu a nedokážete najít společné řešení, ať již jde o skutečnou prodejní cenu, nebo další organizační věci spojené s prodejem nemovitosti. Hrají zde velkou roli i emoce. V některých případech se můžou debaty ostře vyhrotit a celý obchod nakonec ztroskotá díky tomu, že se prodávající s kupujícím nedovedou dohodnout na reálném řešení.

prodej přes RK: V tomto případě funguje makléř jako nezávislý prostředník, který dokáže řešit vzniklou situaci bez emocí  a s chladnou hlavou. Věcnými argumenty dokáže přesvědčit obě strany, jelikož má na rozdíl od nich možnost srovnání, s ohledem na již zrealizované zakázky. Ve většině případů tak končí transakce dobře pro obě strany.

Někdy může nastat situace, kdy se najde zájemce, který chce nemovitost koupit, ale koupi chce financovat z prostředků, které obdrží až za prodej své nemovitosti. V tom případě máte větší šanci obchod uskutečnit, spolupracujete-li při prodeji se šikovným makléřem, který vám celou transkaci ošetří. V neposlední řadě také pomůže zájemci s rychlým prodejem jeho nemovitosti. Celý proces je tak koordinovaný a vše na sebe plynule navazuje. Nemůže se vám potom stát, že někomu blokujete půl roku nemovitost a připravíte se tak bez finanční kompenzace o další potencionální kupce.

Tak by se dalo pokračovat s dalšími a dalšími příklady. Mezi lidmi stále panuje velká averze vůči realitním kancelářím i samotným makléřům, čemuž velkou měrou přispívají i média, kde se čas od času objeví informace, jak byli klienti nějaké kanceláře okradeni o peníze a podobné katastrofické scénáře (neříkám, že ne pravdivé). Bohužel už nikdo neinformuje veřejnost o tom, kolik proběhne úspěšně uzavřených realitních obchodů, kde díky zkušenostem a prozřetelnosti dobrých realitních makléřů lidé bezpečně prodají, nebo koupí nemovitost za spolupráce s realitní kanceláří.

 

 

 

 

 

TOPlist

aktualizováno: 10.08.2017 15:14:52