HAVE reality Rudná - prodej a pronájem nemovitostí

Podepsat, nebo nepodepsat, toť otázka! Podívejme se na problematiku trochu z  blízka, z pohledu prodávajícího, kupujícího i makléře.

Co to znamená, exkluzivní smlouva (nebo také výhradní zastoupení) při prodeji nemovitosti?

Znamená to, že vaši nemovitost může prodávat pouze 1 realitní kancelář. Takže pokud se pro tento typ prodeje rozhodnete, doporučuji vybrat ověřenou RK, nejlépe někým, komu můžete důvěřovat, neboť špatná volba se vám může do budoucna pěkně vymstít. Někteří "rádoby" realitní makléřI dokáží nacvičenými frázemi prodávající přesvědčit, že bez podpisu ekluzivní smlouvy s nimi vlastně nejde nemovitost prodávat, vyjmenují desítky výhod proč využít zrovna jejich služeb, prohlašují, že jen touto formou bude prodávajícímu zajištěn 100% servis, atd. Ve finále mají podepsanou smlouvu a na pár měsíců klid, kdy nemusí soupeřit z konkurenčními kancelářemi. To je samozřejmě ta horší varianta. Ale nezoufejte i tady se nabízí možnost jak spolupráci ukončit a ze smlouvy se vyvázat. V případě nespokojenosti můžete buď počkat, až vám skončí smlouva, nebo od smlouvy odstoupit. Jako důvod uveďte neplnění povinností ze strany realitní kanceláře. Pokud by jste takto neučinili riskujete sankci. V některých případech může nastat situace, kdy kancelář bude zpochybńovat, zda je odstoupení, čí výpověď oprávněná a tahanice může skončit až u soudu. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, počítejte s tím, že zde musíte dodržet stanovenou  výpovědní lhůtu. Tady se nabízí řešení, podepsat smlouvu na kratší časový úsek, třeba 1 měsíc a makléře si vyzkoušet. Pokud nebudete z jeho službami spokojeni, po ukončení platnosti smlouvu si jednoduše vyberete makléře jiného.

Na druhou stranu smlouva s kvalitním makléřem a dobrou kanceláří může být pro vás výhra.

VÝHODY EXKLUZIVNÍ SMLOUVY

Jednoznačně máte přehled o tom, s kým jednáte a co se děje s vaší nemovitostí. Nemovitost je nabízena pouze jednou realitní kanceláří, což působobí věrohodněji, než když se v nabídce ocitne hned několikrát. Ruku na srdce, není nic horšího, než když potencionální kupec otevře Sreality, nebo jiný inzertní server a vidí tam, že dům, který ho zaujal má v nabídce celkem 8 realitních kanceláří. Co ho v té chvíli asi může napadnout? Logicky zde bude hledat nějaký problém, první myšlenka, která se vloudí buda ta, že s domem, který ho zaujal nebude zřejmě všechno v pořádku, když se jej nedaří prodat. Lidé mají zájem o něco jedinečného, chtějí si koupit takový dům, či byt ze kterého bude cosi vyzařovat, něco co je osloví. Několikrát pod sebou se opakující nabídka v různých kvalitách zpracování je přinejmenším odradí. Další věc, která působí nevěrohodně je ta, že každá zainteresovaná kancelář inzeruje vaši nabídku s jinou cenou. Makléři se před sebou předhánějí, kdo bude mít lepší cenu i na úkor toho, že nemovitost slevní bez vašeho svolení. Mají tak jistotu, že většina poptávajících klientů zavolá na tu nejnižší nabídku. Což v praxi bývá. A co udělá dotyčný makléř v tomto případě? Zavolá vám, že má kupce, ale za tu a tu cenu, jinak že prý zájem nemá. 95% prodávajícíh na tento nepřímý nátlak přistoupí a nemovitost prodá za nižší cenu.

Další nespornou výhodou exkluzivního zastoupení je, že vaše nemovitost je více propagovaná na úkor jiných neexkluzivních nabídek.

Pokud si tedy přejete mít rychlý a bezproblémový obchod, s jasně stanovenými pravidly prodeje, vyberte si jednoho partnera, kterému budete důvěřovat a který pro vás bude pracovat. Chcete přece nemovitost prodat, ne prodávat!

Z POHLEDU KUPUJÍCÍHO

Také kupujícií jsou ti, kteří uvítají výhradní zastoupení. Mají tak jistotu, že po složení blokovací jistiny (rezervačního poplatku) je nemovitost rezervována pouze pro ně a že nemůže součastně dojít ke stejnému úkonu ze strany jiné realitní kanceléře.
TOPlist

aktualizováno: 10.08.2017 15:14:52